Poznaj historię swojej okolicy – relacja

Skąd wzięła się nazwa naszego miasta, okolicznych wsi i osad? Gdzie w Łomiankach stała dawna karczma i jaką pełniła rolę? Czy Łomianki były kiedyś całe pokryte lodem i czy wielka woda kiedykolwiek sięgnęła Dąbrowy? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielał Przemysław Mikusek Przewodnik Kampinoski i miłośnik historii, który uzbrojony w bogatą kartografię, bibliografię, dokumentację fotograficzną oraz worek pełen ciekawostek poprowadził prelekcję poświęconą historii Łomianek od pradziejów aż do schyłku XIX wieku. Bardzo dziękujemy prelegentowi oraz uczestnikom za przemiłe spotkanie.

Uzupełnieniem wykładu był spacer, którego trasa wiodła ul. Wiejską, Rolniczą, Wiślaną i Warszawską aż do kapliczki Jana Nepomucena w Burakowie.

Szczególnie polecamy też dwie pozycje książkowe napisane przez Panią Ewę Pustołę-Kozłowską “Łomianki : Spotkania z historią” oraz “Dawne Łomianki”.

Inicjatywa oddolna „Poznaj historię swojej okolicy” realizowana w ramach projektu „Biblioteka możliwości” przez Bibliotekę Publiczną w Łomiankach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność


Zmień rozmiar tekstu-+=